U ponedjeljak 2. decembra 2024. godine, je u Zenici održana sjednica Komisije za dodjelu nagrade i priznanja ”Plaketa Muderris Muhamed Seid ef. Serdarević”, kojom je predsjedavao muftija zenički hafiz prof. dr. Mevludin ef. Dizdarević, predsjednik Komisije.
Komisija za dodjelu nagrade i priznanja “Plaketa Muderris Muhamed Seid ef. Serdarević” u sastavu: hafiz prof. dr. Mevludin ef. Dizdarević, muftija zenički, prof. dr. Muharem Adilović, dekan Islamskog pedagoškog fakulteta u Zenici, mr. Sumedin ef. Kobilica, glavni imam Medžlisa IZ-e Zenica i Besim Begić, predsjednik IO Medžlisa IZ-e Zenica, je razmatrala pristigle prijedloge i donijela Odluku da je dobitnik ovog prestižnog priznanja i nagrade za 2024. godinu profesor Mustafa Spahić, dugogodišnji profesor JU Gazi Husrev-begove medrese u Sarajevu. Priznanje se dodjeljuje na osnovu prijedloga koje je uputila JU Gazi Husrev-begovoj medresi u Sarajevu.
Nagrada i priznanje bit će uručeni u ponedjeljak 16. decembra 2024. godine poslije jacije-namaza na svečanosti koja će biti održana u Islamskom centru “Sultan Ahmed” u Zenici.
Priznanje “Plaketa – muderris Muhamed Seid-ef. Serdarević” je najviše priznanje Medžlisa Islamske zajednice Zenica. Ovo priznanje dodjeljuje se u principu svake godine a u povodu obilježavanja 8. decembra – dana rođenja zeničkog muderrisa Muhameda Seida Serdarevića.
Muhamed Seid Serdarević potječe iz poznate zeničke ulemanske porodice Serdarević. Rođen je 1882. godine u Zenici. Početno obrazovanje stekao je u Sultan Ahmedovoj medresi, u kojoj je i njegov otac Abdulhamid bio muderris. Zahvaljujući dobrom predznanju, na Kuršumliji medresi 1899. godine uključuje se na najviši tečaj. Daru-l-muallimin završava 1904. godine. Pored činjenice da nikada nije napuštao mihrab i dužnost imama, Serdarević je ostavio dubok trag na prosvjetnom, književnom, kulturnom, pedagoškom, i svakom drugom polju u životima muslimana Bosne i Hercegovine. Pisao je djela, brošure, studije, članke, iz svih oblasti islamskog učenja. Pripada mu velika zasluga i za reformu naših obrazovnih institucija. Zalagao se za štampanje udžbenika na bosanskom jeziku. Također, bio je jedan od najvjernijih pristalica i saradnika reisu-l-uleme Džemaludina Čauševića u nastojanju da se arebica učvrsti u našem narodu. Stoga je i sam svoja djela pisao arebicom, kao i časopis Muallim.
Mustafa Spahić je rođen 2. novembra 1950. godine u Puhovcu kod Zenice. U rodnom kraju, Arnautima i Babinu, završava osnovnu školu, u Sarajevu Gazi Husrev-begovu medresu (1973) i Fakultet političkih nauka (1978). U martu 1983. godine, uhapšen je i kao žrtva montiranog političkog procesa osuđen u grupi od “trinaest muslimanskih intelektualaca” na pet godina zatvora. Iz zatvora u Foči vraća se u Sarajevo 1986. Po povratku iz zatvora nastavlja svoju misiiju u islamskoj zajednici kao imam, hatib i muallim. Od 1993. godine u Gazi Husrev-begovoj medresi predaje Sociologiju, Povijest islama i Ahlak. Uz profesorsku, svakog petka obavljao je i hatibsku dužnost sve do penzionisanja. Objavio je veliki broj knjiga i stručnih radova iz oblasti islama, sociologije, te mnoge kritičke osvrte na aktuelna dešavanja i probleme u Islamskoj zajednici i bosanskohercegovačkom društvu.
Do sada je objavio sljedeće knjige: “Musa a.s. i faraon”, “Kultura islamske ishrane”, “Glavni temelji islama”, “Sociologija”, “Komšije”, “Islam i međuljudski odnosi”, “Koraci u islamu”, “Teme islama”, “Da mi smo muslimani I i II”, “Bolesti duše i srca”, “Povijest islama I i II”, “Poslanikova misija, politika i strategija odbrane”, “Zemlja bez rodnog lista”, “Udba nije sudba” “Između politeke i anarhije”, “Etika i društvo”, “Istina ili laži svijeta”, “Društveno-etički pojmovnik” i “Bolesna, okamenjena i slijepa srca”.